Skřítkové z Křinického údolí

Kód: DD1095
Neohodnoceno
Značka: Miloš Bok
–10 %
Skřítkové z Křinického údolí
329 Kč –10 % 296 Kč
Skladem (4 ks)

Toto oratorium pro sóla, smíšený a dětský sbor, varhany a orchestr vznikalo pomalu - od roku 1988 do roku 1993. Autor opustil nedokončenou Missu brevis Fis dur a hledal nový formální tvar pro vyjádření myšlenky o konci světa. Skřítkové z Křinického údolí jsou prvním dílem z třídílné oratorní trilogie. V této skladbě se objevují některé prvky, jež je možno označit za modernistické - bitonalita, polyrytmika a aleatorika. Autor zde též plně rozvinul kontrapunktickou techniku. Vypjatá instrumentace zde představuje jistý kulminační bod, který Bok později opustil...

účinkují: Kühnův smíšený sbor, Kühnův dětský sbor, Čeští symfoničtí sólisté...

Detailní informace

Detailní popis produktu

Toto oratorium pro sóla, smíšený a dětský sbor, varhany a orchestr vznikalo pomalu - od roku 1988 do roku 1993. Autor opustil nedokončenou Missu brevis Fis dur a hledal nový formální tvar pro vyjádření myšlenky o konci světa. Autor si byl vědom velikého úkolu vytvořit úplně nový typ duchovní kompozice a po nedokončených dílech z doby před Missou solemnis, mělo právě toto oratorium být náhradou za tato díla. V této době (1988-1990) se Bok stal posledním žákem Prof. Josefa Páleníčka na pražské AMU, který Boka demonstrativně přijal do sve třídy i přes odpor členů tehdejší klavírní komise. Po smrti Páleníčka, který byl Bokovým ochráncem a ctitelem jeho tvorby, Bok z AMU odešel a zanechal studia nedokončená (1991). V roce 1992 začal autor psát partituru a vyjadřovat tak myšlenky staré již 10 let a poprvé se objevující v Tisském koncertě. V té době, po změně režimu, díky dirigentu Máriu Klemensovi, začal studovat na konzervatoři v Praze dirigování, což mu bylo v minulosti znemožněno. Rýsovala se možnost oratorium provést na autorově absolvenském koncertě v pražském Rudolfinu. Tato skutečnost byla pro autora velikým povzbuzením k dokončení díla, které by jistě jinak zůstalo též nedokončené.
Skřítkové z Křinického údolí jsou prvním dílem z třídílné oratorní trilogie. V této skladbě se objevují některé prvky, jež je možno označit za modernistické - bitonalita, polyrytmika a aleatorika. Autor zde též plně rozvinul kontrapunktickou techniku. Vypjatá instrumentace zde představuje jistý kulminační bod, který Bok později opustil a modifikoval instrumentaci mistrů Elgara a Sibelia. Zcela mimořádné bylo provedení tohoto monumentálního díla v Kamenické Stráni u Děčína v červnu roku 1994, uprostřed volné přírody, vlastně na místě, kde se oratorium částečně dějově odehrává.

účinkují: Kühnův smíšený sbor (sbormistr Marek Vorlíček), Kühnův dětský sbor (sbormistr Jiří Chvála), Čeští symfoničtí sólisté (diriguje Miloš Bok)
Lívía ághová - soprán, Veronika Hajnová - mezzosoprán, Miloslav Pelikán - tenor, Pavel Vančura - bas, Aleš Bárta - varhany, Patrik Vacík - kytara, Andrea Pazderová-Rysová - flétna, Jan Valta - housle, Pavel Ludvík - violoncello, Jaroslav Halíř - sopránová trubka, Kateřina Zikmundová, Marie šimůnková - dětské mezzosoprány

Doplňkové parametry

Kategorie: Hudba
Vydavatelsví: Bok Miloš
Rok Vydání: 2012
EAN:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: