> > > > > > > > >
Cyril a Metoděj

Cyril a Metoděj

Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane! Dokumentární film s hranými prvky Otakára M. Schmidta představuje život, dílo a.. více

DVD

vydavatel: Česká televize

kód produktu: DDVD0294

maloobchodní cena: 175 Kč ušetříte 17 Kč (10%)

158 Kč včetně DPH

dostupnost: Vyprodáno, prodej ukončen.

Doprava od 69 Kč nebo ZDARMA
Cyril a Metoděj

Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!

Dokumentární film s hranými prvky Otakára M. Schmidta představuje život, dílo a odkaz svatých Cyrila a Metoděje, jejichž 1150. výročí příchodu na Velkou Moravu si připomínáme v roce 2013. Prostřednictvím historických faktů autoři detailně seznamují s průběhem života obou věrozvěstů a ozřejmují hlavní smysl a způsob jejich misie mezi Slovany. Nezapomínají ani na odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po smrti obou bratrů. V roce 1980 byli svatí Cyril a Metoděj společně se sv. Benediktem prohlášení Janem Pavel II. spolupatrony Evropy a vytvořili tak most mezi západní a východní liturgií a 9. a 21. stoletím.

Autoři Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková zcela v intencích svých předešlých filmů kombinují dokumentární (slovně okomentované) pasáže s inscenovanými sekvencemi. Cyrila a Metoděje představují ve filmu dva skuteční kněží, Miroslav Herold a Marek Orko Vácha, známí již z předešlých Schmidtových dokumentů. Zasvěcenými slovy provázejí své putování po stopách věrozvěstů současnou Evropou. Toto propojení historie s naší současností zároveň dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a kořeny dnešní evropské společnosti.

Cyril a Metoděj a jejich žáci jsou naši duchovní otcové, kteří duchovně rodili náš národ. Jejich písmo způsobilo pro nás Slovany, že od Ruska až k hranicím s Řeckem se v zásadě domluvíme jedním jazykem, že tvoříme jednu všeslovanskou rodinu, a úspěch jejich mise otevřel cestu evangelizaci slovanských národů. K biblickým jazykům – latině, řečtině a hebrejštině – přibyla tak po mnoha staletích také slovanština.

2013, ČR, 52 min.
Režie: Otakáro Maria Schmidt, Jana Kristina Studničková
Hrají: Miroslv Herold SJ, Marek Orko Vácha
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky, anglicky
Titulky: české pro neslyšící, ruské, řecké
Bonusy: 45 let českého poutního domu Velehrad v Římě - prostoru, kde poutník může v sobě najít milosrdnou tvář Krista (26 min.)

blog comments powered by Disqus
224 310 259
Po-Pá 8:30 - 17
Najdete nás
na Facebooku